Menu

Nejčastější pojmy ohledně tvorby webu

Pronájem prostoru pro webové stránky na cizím serveru. Pronajímatel serveru bývá označován jako poskytovatel webhostingu.

Server je označení pro specializovaný počítač, který poskytuje určité služby např. webhosting. Úložiště pro data k webům.

Domain Name System – systém doménových jmen – jeho hlavním úkolem jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě.
Je unikátní adresa na internetu. Zapisuje se do vyhledávacího pole v prohlížeči např. google.com.
Prostor na internetu, kde se ukládá část dat z webu, která mají nějakou pevnou strukturu. Například názvy stránek, jejich url adresy, popisky.
Zásuvný modul (program) nedokáže fungovat sám o sobě, ale pouze prostřednictvím takzvaného základního programu, do kterého ho doinstalujete. Vylepšení základního programu o nové funkce.
WordPress (WP) je nejpopulárnější volně dostupný redakční systém na světě. Momentálně na něm funguje více než 30 % všech webových stránek. Systém na kterém stavíme stránky.

Systém pro správu obsahu, existuje spoustu CMS, v našem řešení používáme WordPress.

Nástroj od společnosti Google, který umožňuje vlastníkům webových stránek získávat statistická data o uživatelích svého webu např. návštěvnost, navštívené stránky, odkud lidé přišli, jejich pohlaví, věk…
Aplikace, která umožní anonymně sledovat pohyb návštěvníků na webu, na co klikli atd.
Je to nový a levnější způsob doručení zboží od vás k zákazníkům – do výdejních míst v síti Zásilkovny, nově i na adresu.
Úprava obrázků, aby byla datová velikost obrázků co nejmenší a zároveň se neměnila kvalita.

Je informační prvek webu, který informuje uživatele o používání dat, které získává majitel webu při jejich procházení.

Obecné nařízení o ochraně osobních údajů přijaté z EU.
Je prvek s dodatečnou informací na webu (okno), který vyskočí na uživatele při interakci s webem.
Je originální vzhled webu, který je připraven na míru podle požadavků klienta.
Umožňuje zákazníkům platit za služby, či produkty platební kartou na webu.
Kolotoč akčních nabídek či informací na webu.
SSL je protokol, který poskytuje zabezpečení komunikace šifrováním a umožní autentizaci (ověření totožnosti) komunikujících stran. Majitel webu může používat zabezpečenou předponu https:// místo nezabezpečeného http://
Umožňuje návštěvníkům vypsat relevantní obsah např. velikost bot 34, modrou barvu atd.
Vypisování speciálního obsahu na určitá místa webu. Majitel webu v administraci nahraje např. fotku, která se vypíše v hlavičce u každé stránky webu.